ПРОФЕСИОНАЛИЗМЪТ НАД ВСИЧКО

Правилник

Отсъствия и наказания

Отсъствията на ученик от учебни занятия по уважителни причини се извиняват с:  медицинска бележка и ІІІ екземпляр от формуляра за медицински преглед; до 3 дни в една учебна година с уведомление от родителя; до 7 дни в една учебна година с разрешение на директора на училището въз основа на писмена молба от родителя.
За ученик, чиито отсъствия не позволяват оформяне на срочна или годишна оценка по един или няколко учебни предмета, директорът на училището по предложение на ПС със заповед определя условията и реда за завършване на учебния срок или година.
Ученикът повтаря класа, когато в края на учебната година няма оформена оценка, без да са налице уважителни причини за това.
Отсъствието на ученик от учебен час без извинителни причини е неизвинено отсъствие; закъснения до 15 минути за три учебни часа без уважителни причини се считат за 1 час неизвинено отсъствие. За допуснати неизвинени отсъствия класният ръководител задължително уведомява родителя /настойника/ с писмо.

За неизпълнение на задълженията си по този правилник ученикът се наказва с:
-  забележка;
- извършване на дейности в полза на училището в свободното от учебни часове време;
- предупреждение за преместване в друго училище;
- преместване в друго училище до края на учебната година;
- преместване от дневна форма в самостоятелна форма на обучение за ученици, навършили 16 години.

 

Наказания на ученика


• Наказанието "Забележка"  може да се прилага при: отсъствия от учебни занятия без уважителни причини – от 5 до 9 2/3  неизвинени отсъствия; отказ на ученика да изпълнява учебните си задължения в часовете. умишлено увреждане на училищното имущество. употреба на алкохол и цигари в сградата и района на училището. създаване на пречки на учителя при изпълнение на служебните му задължения. неизпълнение на законните разпореждания на длъжностни лица в училището, във връзка с осигуряването на безопасни условия на обучение, възпитание и труд. системно непредставяне или отказ да представи бележника си за проверка, вписване на оценки и подпис от родителя, както и несвоевременното представяне на документите за извиняване на направени отсъствия.
• Наказанието "Предупреждение за преместване в друго училище  може да се прилага при: системност /над 1 път/ на нарушенията изброени в предходната точка направени от 10  до 14  2/3 отсъствия по неуважителни причини. отправяне на заплахи, упражняване на насилие, предизвикване на конфликти, уронващи честта и достойнството на ученици, преподаватели и други лица в училището. умишлено предизвикване на ситуации, с които се нарушава нормалния учебно-възпитателен процес в учебните часове и реда в сградата и района на училището. влизане в часовете в нетрезво състояние и в състояние, предизвикано от употребата на наркотични средства. организиране на колективни бягства от учебни часове фалшифициране на училищна документация.
• Наказанието "Преместване в друго училище до края на учебната година" може да се прилага при: системност - над 1 път на нарушенията изброени в предходната точка; допуснати 15  и повече неизвинени отсъствия за учебната година; умишлено предизвикване на ситуации, които застрашават живота на трети лица в сградата и района на училището; уронване престижа, авторитета и доброто име на училището.
• Наказанието "Преместване от дневна форма в самостоятелна форма на обучение" се прилага за ученици, навършили 16 години, като крайна мярка при тежки нарушения. Тежки нарушения, извършени от ученици, навършили 16 години са системна употреба на алкохол, наркотични и други упойващи средства, което води до невъзможност за изпълнение на задълженията при обучение в дневна форма. разпространение на наркотици в района на училището - при доказване по неоспорим начин. системно /над 1 път/ и умишлено предизвикване на конфликти и ситуации, с които се нарушава нормалния учебно-възпитателен процес в учебни часове и реда в сградата и в района на училището. физическо посегателство над преподавател, друг ученик или служител. системно /над 1 път/ създаване на конфликти, с които се пречи на преподавателя да изпълнява служебните си задължения, като с действията на ученика се цели уронване на достойнството и злепоставяне на преподавателя. хулигански и вандалски прояви в сградата и района на училището. уронване престижа, авторитета и доброто име на училището.
• Наказанието „извършване на дейности в полза на училището в свободното от учебни часове време” се налага при системно неизпълнение на задълженията по този правилник. Дейности в полза на училището са: хигиенизиране на класни стаи, кабинетите, физкултурния салон, спортната площадка, училищните коридори, двора на гимназията; подобряване озеленяването в сградата и двора на гимназията; възстановяване на нанесени материални щети в класни стаи, кабинетите, физкултурния салон, спортната площадка, училищните коридори, двора на гимназията (боядисване, почистване на ученическите маси и столове)
Когато ученикът се яви в училище с облекло или във вид, които са в нарушение на този правилник или на правилника за дейността на училището, както и когато състоянието му не му позволява да участва в образователно-възпитателния процес, той се отстранява от училище до отпадане на основанието за отстраняването му, за което класният ръководител уведомява родителя.
Когато ученикът пречи на учителя и/или на съучениците си по време на учебен час, учителят може да го отстрани до края на учебния час.
Освен налагането на наказание ученикът може да бъде насочен към консултации и педагогическа и психологическа подкрепа от специалист, допълнително обучение в извънучебно време, включително в периода на ваканциите, участие в извънкласни и извънучилищни дейности, професионално ориентиране и други дейности с оглед недопускане на нарушения и на отпадане от училище.
Видът и срокът на наказанието се определят, като се отчитат видът, тежестта на нарушението и личностните особености на ученика.
Учениците носят материална отговорност за повреждане на училищното имущество и за нанесени щети и възстановяват повредата в срок от 10 дни от установяване на щетата.

 

                               П  Р  А  В  И  Л  Н  И  К              извлечение

                                                                                              ЗА

        Дейността на  ПГ по ЛПМ “Васил Левски”   гр.Пещера

  V. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА УЧЕНИЦИТЕ

Чл.33Ученикът има право да:

1.       да избира училището, профила или професията  и специалността от професията , както и учебните предмети, предвидени в училищния учебен план като избираеми, при спазване изискванията на нормативните актове.

2.       Да получава  информация по въпроси, свързани с неговото  обучение, относно правата и задълженията му в училище, правилата за  вътрешния ред и училищната дисциплина – при постъпването му в училище, в началото на всеки учебен срок, както и при поискване;

3.       Да бъде консултиран във връзка с професионалното му ориентиране и развитие, да бъде насочван, стимулиран и подпомаган в съответствие с неговите потребности, желания и способности;

4.       Да се обучава и възпитава в здравословна и сигурна среда, както и да получава защита при накърняване на правата и достойнството му;

5.       Да се ползва от формите за  насърчаване на равния достип до образование при условия и по ред, определени в нормативен акт;

6.       Да ползва безплатно училищната материално-техническа база по ред, определен от директора на училището, в учебно и в неучебно време за развитие  на интересите и способностите си;

7.       Да участва извънкласни и извънучилищни дейности,в това число форми на ученическо самоуправление;

8.       Да бъде поощряван с морални и материални награди за високи постижения в учебната, извънкласната и извънучилищната дейност и за приноса си за развитие на училищната общност;

9.       Да дава мнения и предположения по отношение на организацията и провеждането на цялостната училищна дейност;

10.   Да участва, включително с присъствието на родител, при решаване на въпроси, засягащи неговите права и интереси.”

Чл.34.Ученикът няма право да:

1.Отсъства от учебни занятия  без уважителни причини, удостоверени със съответния документ.

2.Употребява наркотични средства, алкохол, цигари и участва в хазартни игри.

3.Участва в политически партии и организации до навършване на пълнолетие.

4.Учи в дневна форма  на обучение, ако е сключил граждански брак.

5.Да разпространява литература с религиозен  характер  в училището.

6.Да фалшифицира документи – мед.бележки, бележници и други.

7.Да накърнява  с поведението си авторитета  и достойнството на учителя.

8.Да създава пречки на учителя при  и по повод изпълнение  на служебните му задължения, както и на съучениците си по време на учебни часове.

9.Ученикът няма право да посещава  обекти, в които се сервира  алкохол след 21 ч. през зимното и след 22 ч. през лятното часово време. Същото се отнася и за компютърни клубове /интернет зали/  на територията на Община – Пещера.

10.Ученикът няма право да бъде на обществени места без придружител в съответствие с изискванията на ЗЗД.

11.Ученикът няма право да носи хладни и огнестрелни  оръжия както и други предмети, които са източник на повишена опасност и с които   застрашава живота  и здравето на другите ученици.

           12.Ученикът няма право да ползва мобилен телефон и други технически и    електронни средства  по време на учебни часове, без разрешение на учителя.

Чл.35Ученикът е задължен да:

1.Да носи редовно ученическата  си книжка и я представя на  преподавателите или директора за нанасяне на оценки при поискване.

2.Спазва училищния правилник, нормите на поведение на училището и обществото и законите на страната.

3.Изпълнява учебните си задължения.

4.Съхранява и развива училищните традиции.

5.Пази грижливо училищното имущество и при нанесена материална щета да я възстанови.

6.Ученикът е длъжен да носи в училище личната си карта  и да я показва при поискване.

7.Отсъствията на ученика от учебни занятия  по уважителни причини се удостоверяват с мед.бележка  или с документ от спортния клуб в който членува, от родителя или настойника, като  го представя на класните ръководители до 3 дни  след отсъствията.

8.Да уважава и да не накърнява честта и достойнството на другите ,както и да не прилага физическо и психическо насилие

9.Учениците посрещат влизането на учителите в класа със ставане на крака.

10.Дежурният ученик в часовете по практика помага при  раздаване и прибиране на инструменти и материали. Отговаря за чистотата на работните места.

11.За ученик обучаван в дневна форма, чийто отсъствия не позволяват оформяне на срочна или  годишна оценка по един или няколко предмети, директорът на училището по предложение на ПС определя със заповед условията и реда за оценяване на знанията и уменията за завършване на учебния срок и /учебната година/.

12.Ученикът може да отсъства от училище по уважителни причини:1При представяне на медицинска бележка или документ от спортния клуб в който членува;2До три дни в една учебна година с уведомление от родителя;3До седем дни в една учебна година с разрешение на директора на училището въз основа на писмена молба от родителя.4 Броят на отсъствията на ученика по т.3.14 се отбелязват в дневника на класа и веднъж месечно се вписва в ученическата книжка.

                                 

VI      РОДИТЕЛИ

Чл.48. (1) Училището  осъществяват процеса на подготовка , обучение и възпитание на  учениците във взаимодействие и сътрудничество с родителите.

   (2) Родителите имат следните права:

1.       периодично да получават информация за успеха и развитието на децата им в образователно- възпитателния процес, за спазването на училищната дисциплина, уменията им за общуване с учениците и учителите  и интегрирането им в училищната среда.

2.       да се решат с класния ръководител и учителите  в определеното  приемно време или в друго удобно за двете страни време;

3.       да участва в родителските срещи;

4.       да изразява мнение и да прави предложения за развитие на детската градина, училището или обслужващото звено;

5.       да присъстват и при желание от тяхна страна да бъдат изслушвани, когато се решават въпроси, които засягат права и интереси на детето или ученика;

    6.   да участват в училищното настоятелство, когато такова е създадено;

7.да бъдат консултирани по въпроси свързани с възпитанието на децата и учениците, от специалист, за което училището им показва необходимото съдействие.

(3) Родителите имат следните задължения:

-          Да осигуряват посещаемостта на ученика  в училище;

-          Да се запознаят срещу подпис с училищния учебен план и с правилника за дейността на училището,  при записването на  ученика;

-          Да не допускат явяването на ученика в училище с облекло или във вид които не съответстват на правилника  на училището, положението му на ученик и на добрите нрави;

-          Редовно да се осведомяват за успеха и развитието на  ученика в образователно-възпитателния процес, за спазването на училищната дисциплина, за уменията му за общуване с  учениците и учителите и интегрирането му в училищната сграда;

-          Да се явяват в  училището , когато важни причини налагат това и бъдат  поканени от класния ръководител или директора.

 

Настоящият Правилник за дейността на ПГ по ЛПМ “Васил Левски” е приет на Педагогически съвет на  на 13.09. 2011г. с Протокол № 1.

 

В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.